12 مکان دیدنی و گردشگری یزد را بهتر بشناسید

در این مقاله سعی می کنیم 12 مکان دیدنی و گردشگری یزد را به شما عزیزان معرفی کنیم با ما همراه باشید.

1-آتشکده یزد

اولین مکان از 12 مکان دیدنی و گردشگری یزد که توریست های بیشماری برای دیدن آن به ایران می آیند آتشکده یزد است. آتشکده یزد که به نام های دیگر از جمله آتشکده بهرام و آتشکده وَرهُرام نیز زبان زد عموم شهر می باشد و بناهای مشهور زرتشتیان به حساب می آید.

آتش مقدس را در ساختمان آتشکده  نگه داری می کنند و در طول سال عموم مردم برای ادای مراسم مذهبی به این آتشکده مقدس روی می آورند. ، دین زرتشتی بر سه اصل “پندار نیک”، “گفتار نیک” و “کردار نیک” پایدار می باشد.

آتشکده

2-باغ دولت آباد

باغ معروف دولت آباد که شهره عام و خاص است، بادگیر بزرگی دارد که بر روی عمارت باغ نصب شده و این بادگیر از جمله بلندترین بادگیر خشتی درجهان است، باغ دولت آباد همیشه مورد جلب توجه گردشگران ایرانی و خارجی می باشد. در هنگام شب فانوس های زیادی در امتداد درختان این باغ برای روشنایی اطراف باغ  روشن می شوند که این روشن شدن این فانوس ها جلوه قشنگی به باغ می دهند.

3-بقعه دوازده امام

از قدیمی ترین بنا های این شهر بقعه دوازده امام می باشد که قدمت آن به زمان سلجوقیان می رسد، و یکی ازخلاقیت های هنری و ارزشمند زمان سلجوقی به شمار می آید. در این بقعه دوازده گنبد وجود داد.بهمین دلیل بقعه دوازده امام نامیده می شود.

این بنا چهارمین اثر تاریخی و دومین گنبد نامدار در ایران می باشد، بدنه پایینی گنبد یک چهار ضلعی بوده که در بالا به هشت ضلعی تبدیل شده و گنبد روی این هشت ضلعی قرار می گیرد. از داخل سقف بقعه دوازده امام  از گچبری استفاده کرده اند و اطراف آن با کتیبه کوفی رنگی، زینت بخشیده اند.

4-کاروانسرای عباسی

از کاروانسرهای سبک صفوی در این شهر کاروانسرای عباسی می باشد است که در میبد این شهر قرار داده اند این بنا به روش خاص چهار ایوانی و با آجر درست شده است. ساختمان کاروانسرا شامل ساباط، ایوان های بیرونی، هشتی ورودی، حیاط مرکزی، حوضخانه و مهتابی و چهار هشتی زیبا و فضاهای سرپوشیده شرقی وغربی و یکصد ایوان و اتاق و اجاق برای استفاده کاروانیان در اختیار گردشگران قرار داده اند.

5-مسجد جامع کبیر

کتیبه‌های که در این مسجد وجود دارد یکی به خطّ کوفی آجری و دیگری به خطّ ثلث سفید بر روی کاشی ها ساخته شده است که در ان آثار تاریخی  چون سَردَر ورودی و جلوخان، صحن وسیع، رواقهای جانبی صحن، ایوان، گنبدخانه و شبستانهای طرفین آن، شبستان بزرگ ستون‌دار، کتابخانه، تزیینات غنیّ، کتیبه‌ها وبسیاری از سنگ نوشته ها در این مسجد وجود دارند که ارزش این مسجد را بالا میبرد.

مسجد جامع

6-روستای فهرج

در ابتدای این روستای گردشگری  با  بناهای خشتی و گلی درآن برخورد میکنیم  ، با ساباط هایی در گذرگاه وجود دارند و کوچه‌هایی که راه را برای عابران راحت و دسترسی به ان را مهیا میکنند، بادگیر هایی که در این روستا قرار دارند به مناطق دیدنی آن می افزایند.

7-زیارتگاه چک چک

از مهمترین زیارتگاه‏ های زرتشتیان در این شهر می باشد. این زیارتگاه در بین زرتشتیان به پیر سبز نیز معروف است.

در نزدیکی شهر یزد قرار دارد  گفته می‌شود نام چک چک  از صدای قطره‌های آبی گرفته شده است ،که از صخره‌ای می‌چکد و اکنون به درون یک منبع ذخیره هدایت می‌شود.

زرتشتیان از سراسر دنیا، هر ساله از روز ۲۴ خرداد ماه به مدت چهار روز در این زیارتگاه دور هم جمع شده و به نیایش می‌پردازند. از مراسمات ویژه از جمله خواندن اوستا و نیایش اهورامزدا، پختن نوعی آش و غذاهای دیگر برای نذورات و دستگیری از مستمندان شمرد. هر سال جشن مهرگان نیز در این زیارتگاه  معروف برگزار می‌شود.

8-خانه لاری

خانه لاری ها و بادگیر آن از مکان های دیدنی شهر می باشد که قدمت آن به زمان قاجار بر می گرد،

خانه لاری ها دارای شش در خانه می باشد که معماری خانه های کویری را دارند. این خانه دارای دو حیاط بزرگ و یک حیاط کوچک، با تعدادی ایوان، تالار، اتاق و یک سر در و هشتی می باشد. حیاط اصلی، بزرگ و مفصل بوده و ایوان ها، تالارها و اتاق ها در محوطه آن می باشند. این حیاط به شکل مستطیل است، جهت آن از شمال شرقی به جنوب غربی است و در وسط  ای خانه ایوانی بلند قرار دارد.  بزرگ ترین قسمت خانه در این حیاط وجود دارد.

9-زندان اسکندر

زندان اسکندر  یا به عبارت دیگر به  مدرسه ضیائیه نیز معروف است که در محله فهادان شهربا قدمت 8 قرن می باشد، از جمله کهن ‌ترین محله‌های این شهر وجود دارد،  ساختمان زندان اسکندر یزد از اول به وسیله اسکندر مقدونی با کاربری زندان ساخته شده است.

10-میدان امیر چخماق

میدان امیر چخماق یزد از جمله مجموعه تاریخی  است ، که در قرن نهم هجری ساخته شده است از نام دار ترین مجموعه بناهای تاریخی این شهر می باشد و این میدان امیر چخماق یزد جزء جاهای دیدنی یزد میباشد.

 

11-آتشکده ورهرام

آتشکده ورهرام نیز شعله‌ای  با قدمت چندین ساله دارد و جلب توجه گردشگران داخلی و خارجی می باشد دارای مردمی خون گرم و مهربان به حساب می ایند و از آداب خاص این آتشکده زنان و مردان باید در نهایت پاکیزگی و با کلاه و شال سفید در آتشکده ورهرام حضور می یابند. که از معماری و فرهنگ زرتشتی شکل گرفته است  نقش فروهری  که در ورودی این  آتشکده وجود دارد شده  با انعکاس در آب حوض مقابل، جلوه زیبایی پدیدار می شود.

12-بازار مس گرها

و آخرین مکان از 12 مکان دیدنی و گردشگری یزد که مورد توجه گردشگران قرار می دهد بازار مس گر ها می باشد، که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است و میراث تیموریان برای این  شهر بوده وقدمت چندین ساله دارد ،بازار مس گرها مرکز تولید و فروش یکی از سوغات های معروف این شهر می باشد.

برای اطلاع از ایستگاه راه آهن یزد کلیک فرمایید

بازدیدها: 12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.